25 Şubat 2015 Çarşamba

Turkcell Vodafone Avea İnternet Ayarları


Turkcell - Vodafone - Avea İnternet Ayarları
Genelde internet ayarlarını şebeke üzerinden kolayca alabiliyoruz ama bazı durumlarda genelde sık sık sim kart çıkarıp taktığımızda bazen internet ayarları telefona gelmeyebiliyor.Ve neden olduğunu anlamadığım bir nedenden dolayı bu üç operatörde manuel olarak internet ayarları nasıl girilir sayfası bulunmamakta sanki sanarsınız devlet sırrı.Ve bir gsm teknikeri olarak bu duruma bir son veriyorum gayet basit olan bu internet ayarlarını burda manuel olarak anlatıyorum.O kadar basit ki operatöre mesaj atıp onun keyfini beklemesine gerek kalmadan mesaj yazacak zamanı bu ayarları yapmakla harcadığınızda olayı tamamen çözeceksiniz.

Turkcell APN Ayarları

İsim=Turkcell internet
MCC= 286
MNC= 01
APN= internet

Vodafone APN Ayarları

İsim= Vodafone internet
MCC= 286
MNC= 02
APN= internet
Kullanıcı = vodafone


AVEA APN Ayarları

İsim= Avea internet
MCC= 286
MNC= 03 (aycellden kalan eski sim kartlarda) 
MNC= 04 (yeni sim kartlarda)
APN= internet

Gördüğünüz gibi hepsi birbirinden nerdeyse MNC numaralarıyla ayrılıyor.Peki bu numaraları nereye gireceğiz derseniz konuya aşağıdan resimli anlatımla devam edelim.

Resimlerin büyük halleri için tıklamanız yeterli olacaktır :)Telefondan ayarlara giriyoruz ve burdan diğer.. sekmesine giriş yapıyoruz..Mobil şebekeler sekmesine tıklıyoruz.Erişim noktası adlarına giriş yapıyoruz.


+ Simgesine basarak yeni bir APN sayfası oluşturuyoruz.

Yukarıda vermiş olduğum operatör bilgilerini giriyoruz.Ad APN girdikten sonra aşağıya iniyoruz.(Vodafone ise kullanıcı adını da doldurup iniyoruz.)

MCC ve MNC  değerlerini de giriyoruz ve..


Üst taraftan sekmeye basıp bu APN sayfasını kaydediyoruz.Ayarladığımız APN yi seçerek internetin geldiğinide şebeke çubuklarının hemen üstünde H+ gibi bir simge çıkar.3g kullanmıyorsanız E işareti çıkar.

İOS Tarafı için işler daha da basit ;


İyi Günler Dilerim..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder